Ambirix

12345678910
(1 ocen, średnia: 5,00 na 10)
Loading...
Sprawdź opinie pacjentów

Działanie i wskazania

Ambirix jest szczepionką stosowaną u niemowląt, dzieci i młodzieży w wieku od 1 do 15 lat włącznie.

Stosowana jest w celu zapobiegania dwóm chorobom: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

• Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu A: zakażenie wirusemWZW typu A może spowodować stan zapalny wątroby. Wirus zazwyczaj dostaje się do organizmu ludzkiego poprzez spożycie zakażonych pokarmów i napojów, a także innymi sposobami, np. w trakcie pływania w wodzie, w której znajdują się ścieki lub w czasie kontaktu z inną zakażoną osobą. Wirus znajduje się w płynach ustrojowych takich jak kał, surowica, ślina. Objawy pojawiają się 3- 6 tygodni po zakażeniu. Niektóre osoby mogą odczuwać nudności, gorączkę i bóle lub pobolewania. Po kilku dniach możliwe jest odczuwanie silnego zmęczenia, występowanie ciemnego koloru moczu, odbarwionego stolca, oczy (białka oczu) i skóra mogą ulec zażółceniu (żółtaczka). Nasilenie i rodzaj objawów mogą być różne. U małych dzieci mogą nie wystąpić wszystkie objawy. U większości dzieci dochodzi do zupełnego wyleczenia, jednak choroba ta jest zwykle na tyle ciężka, że dzieci chorują przez około miesiąc.

• Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B: Choroba ta wywoływana jest przez wirus zapalenia wątroby typu B, który powoduje stan zapalny wątroby. Wirus zazwyczaj pochodzi od osoby zakażonej. Znajduje się on w płynach ustrojowych takich jak krew, nasienie, wydzielina pochwy, ślina (plwocina). Nie zawsze osoby zakażone wyglądają lub czują się chore. Niektóre osoby mogą odczuwać mdłości, mieć gorączkę, bóle i pobolewania. Jednakże część osób może czuć się bardzo chora, może wystąpić ciemny kolor moczu, odbarwiony stolec, zażółcenie skóry i/lub oczu (białka oczu) (żółtaczka). Niektóre osoby mogą wymagać hospitalizacji. Większość dorosłych w pełni powraca do zdrowia, ale niektóre osoby (szczególnie dzieci), które mogą nie mieć żadnych objawów, pozostają zakażone. Takie osoby nazywane są nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu B. Nosiciele wirusa zapalenia wątroby typu B mogą zakażać inne osoby ze swojego otoczenia. Nosiciele wirusa zapalenia wątroby typu B są też narażeni na wystąpienie poważnych problemów z wątrobą takich jak marskość wątroby i rak wątroby.

Jak działa szczepionka Ambirix
• Szczepionka powoduje powstawanie w organizmie własnej odporności (przeciwciał) przeciwko wymienionym chorobom. Szczepionka nie zawiera żywych wirusów (w celu uzyskania informacji dotyczącej składu szczepionki patrz punkt 6) i dlatego nie może spowodować zakażenia WZW typu A lub typu B.
• Podobnie jak w przypadku innych szczepionek, niektóre osoby mogą rozwinąć słabszą odpowiedź immunologiczną.
• Ambirix może nie zabezpieczać pacjenta w pełni, jeśli zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu A lub B miało miejsce wcześniej.
• Ambirix może chronić tylko przeciwko zakażeniom wirusami zapalenia wątroby typu A lub typu B. Szczepionka nie chroni przed innymi zakażeniami, które mogą dotyczyć wątroby nawet jeśli te infekcje mogą powodować podobne objawy do tych, powodowanych przez wirusy zapalenia wątroby typu A i B.

Nie wiadomo dokładnie jak długo trwa ochrona przed zakażeniem wirusami zapalenia wątroby typu A i B, jednakże prawdopodobnie ochrona przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A trwa około 10 lat. Po tym okresie należy porozmawiać z lekarzem.

Cena

Sprawdź ile kosztuje Ambirix.

Skład

Substancjami czynnymi szczepionki są:
– Wirus Hepatitis A (inaktywowany)1,2 720 jednostek ELISA
– Antygen powierzchniowy Hepatitis B3,4 20 mikrogramów

1Namnażany w hodowli ludzkich komórek diploidalnych (MRC-5)
2Adsorbowany na wodorotlenku glinu, uwodnionym 0,05 miligrama Al3+
3Uzyskiwany z hodowli komórek drożdży (Saccharomyces cerevisiae) z wykorzystaniem
technologii rekombinacji DNA
4Adsorbowany na fosforanie glinu 0,4 miligrama Al3+

Pozostałe składniki szczepionki Ambirix to: chlorek sodu, woda do wstrzykiwań.

Dowiedz się więcej na temat substancji czynnej: , .

Dawkowanie

Sposób wykonania wstrzyknięcia
• lekarz lub pielęgniarka wykona wstrzyknięcie domięśniowe. Zazwyczaj będzie to górna część ramienia.
• zostanie zachowana ostrożność, tak aby szczepionka Ambirix nie została podana dożylnie
• u bardzo małych dzieci wstrzyknięcie może zostać wykonane w mięsień uda.

Zalecana dawka
• Zazwyczaj pacjent otrzymuje dwa wstrzyknięcia. Każde podawane jest w czasie oddzielnej wizyty.
• Wstrzyknięcia zostaną podane w odstępie 12 miesięcy:
– Termin podania pierwszego wstrzyknięcia powinien być ustalony z lekarzem.
– Drugie wstrzyknięcie powinno być podane pomiędzy 6. a 12. miesiącem od podania pierwszej dawki.

Przedawkowanie

Lek podawany przez wykwalifikowany personel medyczny.

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Ciąża i karmienie piersią

Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty przed przyjęciem tej szczepionki. Szczepionka Ambirix zazwyczaj nie jest podawana kobietom ciężarnym lub karmiącym piersią.

Ulotka – skutki uboczne

Charakterystyka, właściwości farmakologiczne

Opinie pacjentów - forum o lekach

Poniżej możesz dodać swój komentarz.

Proszę wpisz swoją opinię!
Please enter your name here