Alunbrig

Lek Alunbrig zawiera substancję czynną brygatynib i jest rodzajem leku przeciwnowotworowego zwanego inhibitorem kinazy. Lek Alunbrig stosuje się w leczeniu pacjentów dorosłych z zaawansowanymi stadiami raka płuca zwanego niedrobnokomórkowym rakiem płuca. Lek jest podawany pacjentom, u których rak płuca jest wynikiem nieprawidłowej postaci genu zwanego kinazą chłoniaka anaplastycznego (ALK).

Jak działa lek Alunbrig
Nieprawidłowy gen wytwarza białko zwane kinazą, które pobudza wzrost komórek nowotworowych. Lek Alunbrig blokuje działanie tego białka, a tym samym spowalnia wzrost i rozprzestrzenianie się raka.

Jaki jest skład Alunbrig, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną jest brygatynib.
Każda tabletka powlekana 30 mg zawiera 30 mg brygatynibu.
Każda tabletka powlekana 90 mg zawiera 90 mg brygatynibu.
Każda tabletka powlekana 180 mg zawiera 180 mg brygatynibu.

Pozostałe substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna hydrofobowa, magnezu stearynian, talk, makrogol, alkohol poliwinylowy i tytanu dwutlenek.

Zobacz listę produktów zawierających: .

Dawkowanie preparatu Alunbrig – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka to
Jedna tabletka 90 mg raz na dobę przez pierwsze 7 dni leczenia; następnie jedna tabletka 180 mg raz na dobę.

Nie wolno samodzielnie zmieniać dawki leku Alunbrig bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Lekarz może dostosować dawkę zgodnie z potrzebami pacjenta. Może to wymagać stosowania tabletek 30 mg w celu uzyskania nowej zalecanej dawki.

Opakowanie do rozpoczęcia leczenia
Na początku leczenia lekiem Alunbrig lekarz może przepisać opakowanie służące do rozpoczęcia leczenia.

Sposób stosowania
– Lek Alunbrig należy przyjmować raz na dobę, zawsze o tej samej porze każdego dnia.
– Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletek nie wolno kruszyć ani rozpuszczać.
– Tabletki można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
– Jeśli po przyjęciu leku Alunbrig wystąpią wymioty, nie należy przyjmować kolejnych tabletek aż do następnej pory przyjęcia zaplanowanej dawki.

Nie połykać pojemnika ze środkiem osuszającym, który znajduje się w butelce.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy niezwłocznie poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent przyjął większą niż zalecana liczbę tabletek.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alunbrig – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas leczenia należy unikać wszelkich produktów zawierających grejpfruty, ponieważ mogą one zmienić ilość brygatynibu w organizmie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Alunbrig w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie zaleca się stosowania leku Alunbrig w okresie ciąży, o ile korzyści z leczenia dla pacjentki nie przewyższają ryzyka dla dziecka. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Kobiety w wieku rozrodczym leczone lekiem Alunbrig powinny unikać zajścia w ciążę. Należy stosować skuteczną, niehormonalną metodę antykoncepcji podczas leczenia i przez 4 miesiące po przerwaniu stosowania leku Alunbrig. Należy zapytać lekarza o odpowiednie metody antykoncepcji.

Karmienie piersią
Nie należy karmić piersią podczas leczenia lekiem Alunbrig. Nie wiadomo, czy brygatynib przenika do mleka ludzkiego i może mieć niekorzystny wpływ na dziecko.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Alunbrig może powodować zaburzenia widzenia, zawroty głowy lub zmęczenie. Jeśli takie objawy wystąpią, nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w trakcie leczenia.

Ulotka Alunbrig – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

ALUNBRIG, 30 mg; 90 mg; 180 mg, tabletki powlekane (brygatynib)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Alunbrig m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

ALUNBRIG, 30 mg; 90 mg; 180 mg, tabletki powlekane (brygatynib)

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Alunbrig? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz