Altargo

Ostatnia aktualizacja: 15-06-2024

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaRetapamulina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Altargo?

Altargo maść zawiera antybiotyk nazywany retapamuliną, który jest przeznaczony do stosowania na skórę.

Altargo jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych na małych powierzchniach skóry. Zakażenia, które mogą być leczone lekiem Altargo to liszajec (który powoduje powstawanie strupów na zakażonej powierzchni), niewielkie rany, otarcia naskórka i rany szyte. Altargo może być stosowany u dorosłych i dzieci, które ukończyły dziewięć miesięcy.

Jaki jest skład Altargo, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest retapamulina. Każdy gram maści zawiera 10 miligramów retapamuliny.

Pozostałe składniki to: wazelina biała i butylohydroksytoluen (E321), jako konserwant.

Dawkowanie preparatu Altargo – jak stosować ten lek?

Należy nakładać cienką warstwę maści na zakażoną skórę zwykle dwa razy na dobę przez pięć dni. Po nałożeniu maści można przykryć leczone miejsce jałowym bandażem lub gazą opatrunkową, chyba że lekarz zaleci by pozostawić leczone miejsce nie przykryte. Należy stosować lek Altargo tak długo jak zaleci lekarz.

Lek Altargo jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Nie wolno stosować leku Altargo do oczu, ust lub warg, wewnątrz nozdrzy lub wenątrz żeńskich narządów płciowych. Jeśli maść przypadkowo dostanie się do tych miejsc, należy przemyć to miejsce wodą i poradzić się lekarza w przypadku uczucia dyskomfortu. Jeśli pacjent przypadkowo wprowadzi lek Altargo do nosa, może wystąpić u niego krwawienie z nosa.

Należy umyć ręce przed i po nałożeniu maści.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy starannie usunąć nadmiar maści.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Altargo – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Altargo w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz zdecyduje czy stosowanie leku Altargo jest wskazane.

Ulotka Altargo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Altargo przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Altargo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność Altargo w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Altargo - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Dodaj komentarz