Alli

Alli to lek dostępny bez recepty, który jest stosowany w połączeniu z dietą o obniżonej zawartości tłuszczu, aby wspomóc proces odchudzania. Jest przeznaczony dla osób dorosłych z nadwagą. Działa w układzie pokarmowym, zapobiegając wchłanianiu około jednej czwartej spożywanych tłuszczów. Badania kliniczne dowiodły, że Alli pomaga stracić na wadze więcej niż podczas stosowania wyłącznie diety. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Alli. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

alli stosuje się w leczeniu otyłości u osób dorosłych, w wieku powyżej 18 lat, z nadwagą, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi 28 lub więcej. alli należy stosować z dietą o zmniejszonej kaloryczności i obniżonej zawartości tłuszczu.

Wskaźnik BMI pozwala określić, czy dana osoba ma prawidłową (zdrową) masę ciała, czy też w stosunku do swojego wzrostu ma nadwagę.

Poniższa tabela pomoże określić, czy dana osoba ma nadwagę i czy alli jest dla niej wskazany. W tabeli należy odszukać swój wzrost. Jeżeli masa ciała wynosi mniej niż masa ciała podana dla danego wzrostu nie należy przyjmować alli.

Wzrost Waga
1,50 m 63 kg
1,55 m 67,25 kg
1,60 m 71,75 kg
1,65 m 76,25 kg
1,70 m 81 kg
1,75 m 85,75 kg
1,80 m 90,75 kg
1,85 m 95,75 kg
1,90 m 101 kg

Zagrożenia związane z nadwagą
Nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych chorób takich, jak cukrzyca i choroby serca. Schorzenia te mogą nie powodować złego samopoczucia, zatem należy przeprowadzić u lekarza badania ogólnego stanu zdrowia.

Jak działa alli
Substancja czynna alli (orlistat) oddziałuje na tłuszcz znajdujący się w przewodzie pokarmowym. Blokuje wchłanianie około jednej czwartej tłuszczu z pożywienia. Ten tłuszcz zostanie usunięty z organizmu wraz ze stolcem. Możliwe jest wystąpienie działań niepożądanych mających związek z dietą (patrz punkt 4 załączonej ulotki). Dlatego tak ważne jest utrzymywanie diety o obniżonej zawartości tłuszczu.

Jeżeli pacjent będzie postępować zgodnie z zaleceniami, działanie tabletek będzie wspierać jego wysiłki, pomagając stracić na wadze wiecej niż po zastosowania wyłącznie diety.

Każda tabletka zawiera składniki, które pomagają alli skutecznie działać w przewodzie pokarmowym. Rozgryzienie i żucie tabletki szybko uwalnia te substancje. Dlatego na każde 2 kg, które można stracić w wyniku samej diety, tabletki do rozgryzania i żucia alli mogą pomóc zrzucić dodatkowo 1 kg.

Jaki jest skład Alli, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest orlistat. Każda tabletka do rozgryzania i żucia zawiera 27 mg orlistatu.

Pozostałe składniki to: mannitol (E421), ksylitol (E967), laktoza bezwodna, skrobi glikolan sodowy, celuloza mikrokrystaliczna (E460), powidon (E1201), dibehenian glicerolu (E471), monopalmitynian sacharozy (E473), stearylowy fumaran sodu, stearynian makrogolu (E431).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Alli – jak stosować?

Przygotowywanie się do odchudzania

1. Wyznaczenie daty rozpoczęcia kuracji
Należy wybrać z wyprzedzeniem dzień, w którym rozpocznie się stosowanie alli. Przed rozpoczęciem kuracji alli należy wprowadzić dietę o zmniejszonej kaloryczności i obniżonej zawartości tłuszczu, aby organizm miał kilka dni na przyzwyczajenie się do nowych nawyków żywieniowych. Spożywane produkty należy zapisywać w dzienniczku żywienia. Stosowanie dzienniczków żywienia umożliwia kontrolę ilości i rodzaju spożywanych produktów oraz ułatwia wprowadzenie zmian w żywieniu.

2. Ustalenie docelowej utraty na wadze
Należy przemyśleć, ile pragnie się schudnąć i określić docelową wagę ciała. Realistyczny cel, to spadek masy ciała o 5% do 10% w stosunku do wartości początkowej. Ilość traconych kilogramów w każdym tygodniu kuracji może być różna. Należy nastawić się na stopniowy i stały spadek masy ciała o około <0,5 kg tygodniowo.

3. Ustalenie docelowych ilości kalorii i tłuszczu
W celu osiągnięcia wyznaczonej utraty na wadze istotne jest ustalenie optymalnej ilości spożywanych dziennie kalorii i tłuszczu. W celu uzyskania porady patrz Pozostałe przydatne informacje na niebieskich stronach w punkcie 6 załączonej poniżej ulotki.

Przyjmowanie leku alli

Dorośli w wieku 18 lat i powyżej:
– Rozgryzać i żuć jedną tabletkę, trzy razy na dobę.
– Przyjmować alli tuż przed posiłkiem, podczas posiłku lub w ciągu jednej godziny po jego spożyciu. Zazwyczaj oznacza to po jednej tabletce w porze śniadania, obiadu i kolacji. Należy upewnić się, że trzy posiłki są zrównoważone pod względem żywieniowym, mają zmniejszoną kaloryczność i obniżoną zawartość tłuszczu.
– W razie pominięcia posiłku lub, gdy nie zawiera on tłuszczu, nie należy przyjmować alli. Jeżeli posiłek w ogóle nie zawiera tłuszczu alli nie działa.
– Jednorazowo przyjmować tylko jedną tabletkę.
– Nie zażywać więcej niż 3 tabletki na dobę.
– Można przechowywać dobową dawkę alli w niebieskim przenośnym pojemniku (shuttle), dołączonym do opakowania.
– Spożywać posiłki o obniżonej zawartości tłuszczu, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych związanych z dietą (patrz punkt 4).
– Przed rozpoczęciem kuracji warto zwiększyć aktywność fizyczną, ponieważ stanowi ona ważną część programu odchudzania. Osoby, które uprzednio nie ćwiczyły powinny najpierw skonsultować się z lekarzem.
– Kontynuować ćwiczenia fizyczne przyjmując alli oraz po zakończeniu kuracji.

Jak długo należy przyjmować alli
Nie zaleca się przyjmowania alli dłużej niż sześć miesięcy. Jeżeli po 12 tygodniach stosowania alli nie następuje spadek masy ciała, należy zwrócić się po poradę do farmaceuty lub lekarza, którzy mogą zalecić przerwanie kuracji. Skuteczne odchudzanie się nie polega na krótkookresowej zmianie nawyków żywieniowych. Osoby, które chcą schudnąć i utrzymać niższą wagę powinny zmienić styl życia, nawyki żywieniowe i utrzymać aktywność fizyczną.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Nie przyjmować więcej niż 3 tabletki leku na dobę. W razie zażycia zbyt wielu tabletek, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Alli – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Alli w okresie ciąży i karmienia piersią?

alli należy stosować z dietą o zmniejszonej kaloryczności i obniżonej zawartości tłuszczu. Należy spróbować zastosować taką dietę przed rozpoczęciem kuracji. W celu uzyskania informacji o właściwych wartościach kalorii i tłuszczu patrz Pozostałe pomocne informacje na niebieskich stronach w punkcie 6 załączonej ulotki.

Lek alli może być przyjmowany tuż przed posiłkiem, podczas posiłku lub w ciągu jednej godziny po jego spożyciu. Tabletkę należy rozgryzać i żuć. Zazwyczaj oznacza to jedną tabletkę w porze śniadania, obiadu i kolacji. Jeżeli posiłku nie spożyto lub, gdy nie zawierał on tłuszczu, nie należy przyjmować tabletki. alli nie działa jeżeli posiłek w ogóle nie zawiera tłuszczu.

W przypadku spożycia posiłku bogatego w tłuszcz nie należy przyjmować więcej niż jednej tabletki.

Przyjęcie tabletki z posiłkiem zawierającym zbyt dużo tłuszczu zwiększa szanse wystąpienia działań niepożądanych mających związek z dietą (patrz punkt 4). Podczas przyjmowania alli należy unikać posiłków o wysokiej zawartości tłuszczu.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Alli

Ulotka Alli – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Alli przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:


Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Alli m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Sprawdź cenę i dostępność Alli w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Alli

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Alli? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Alli. Podziel się doświadczeniami na forum.