Ajovy

Ajovy to lek dostępny na receptę, który jest stosowany w profilaktyce migreny u osób dorosłych, u których występują w ciągu miesiąca co najmniej 4 dni z migreną. Lek ten zawiera substancję czynną fremanezumab, która jest przeciwciałem monoklonalnym. Ajovy jest dostępny w postaci roztworu do wstrzykiwań w ampułkostrzykawce. Lek ten nie powinien być stosowany u osób z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Ajovy. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

AJOVY to lek zawierający substancję czynną fremanezumab, który jest przeciwciałem monoklonalnym, będącym rodzajem białka, które rozpoznaje i przyłącza się do specyficznego celu w organizmie.

W organizmie występuje substancja o nazwie peptyd związany z genem kalcytoniny (ang. calcitonin gene-related peptide, CGRP), która odgrywa ważną rolę w migrenie. Fremanezumab wiąże się z CGRP i zapobiega jego działaniu. Zmniejszenie aktywności CGRP zmniejsza częstość występowania ataków migreny.

Lek AJOVY jest stosowany w zapobieganiu migrenie u dorosłych, u których występują co najmniej 4 dni z migreną w miesiącu.

Lek AJOVY zmniejsza częstość występowania ataków migreny i liczbę dni z bólami głowy. Lek ten redukuje również niepełnosprawność związaną z migreną i zmniejsza potrzebę przyjmowania leków stosowanych w leczeniu napadów migrenowych.

Jaki jest skład Ajovy, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest fremanezumab.
Każda ampułko-strzykawka zawiera 225 mg fremanezumabu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: L-histydyna, L-histydyny chlorowodorek jednowodny, sacharoza, sól disodowa kwasu wersenowego (EDTA) dwuwodna, polisorbat 80 i woda do wstrzykiwań.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Ajovy – jak stosować?

Lek AJOVY podaje się we wstrzyknięciu pod skórę (wstrzyknięcie podskórne). Lekarz lub pielęgniarka wytłumaczy pacjentowi lub opiekunowi, jak należy podawać wstrzyknięcie. Pacjent ani opiekun nie powinni wstrzykiwać leku AJOVY dopóki nie zostaną przeszkoleni w tym zakresie przez lekarza lub pielęgniarkę.

Przed zastosowaniem leku AJOVY należy dokładnie przeczytać „Instrukcję użycia” ampułko-strzykawki.


Ile leku i kiedy wstrzykiwać
Lekarz omówi i wspólnie z pacjentem zdecyduje o najbardziej odpowiednim schemacie dawkowania.

Istnieją dwie alternatywne zalecane opcje dawkowania:
– jedno wstrzyknięcie (225 mg) raz na miesiąc (dawkowanie co miesiąc) lub
– trzy wstrzyknięcia (675 mg) co 3 miesiące (dawkowanie co kwartał)

Jeśli pacjent stosuje dawkę 675 mg, należy wykonać trzy wstrzyknięcia jedno po drugim w trzy różne miejsca.

Należy zastosować przypomnienie, takie jak notatka w kalendarzu lub dzienniczek, co pomoże pacjentowi zapamiętać termin przyjęcia następnej dawki, aby uniknąć pominięcia lub przedwczesnego podania leku.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku AJOVY, należy powiedzieć o tym lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ajovy – czy mogę spożywać alkohol?

Brak odrębnych zaleceń.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Ajovy w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Zaleca się unikanie stosowania leku AJOVY w okresie ciąży, ponieważ wpływ tego leku na kobiety w okresie ciąży jest nieznany.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie przed rozpoczęciem stosowania tego leku. Lekarz wspólnie z pacjentką zdecyduje, czy stosować lek AJOVY podczas karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ajovy

Ulotka Ajovy – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Ajovy przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ajovy m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

 

Sprawdź cenę i dostępność Ajovy w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ajovy

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ajovy? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

7 komentarzy do “Ajovy”

  1. Wybrałam całą serię tzn. 12 zastrzyków. migreny mam co tydzień, ataki nie zelżały. Jak są dni wolne, to nie biorę tryptanow, ale mam dwa dni wyjęte z życiorysu. Na mnie raczej nie zadziałał.

    Odpowiedz
  2. Ja miałem ataki migreny nawet 2 razy w tygodniu od 8 roku życia …teraz mam 28 i od roku żadnych bólów migrenowych.Po pierwszym zastrzyku głowa przestała bolec ale wziąłem 3 bo nauczony złym doświadczeniem bałem sie że znowu zacznie boleć.Chce tylko wspomnieć ,że naprawdę wykorzystałem wszystkie dostępne metody leczenia(leki, akupunktura ,hipnoza,masaże) POLECAM

    Odpowiedz
  3. Ja miała migreny a tydzień od lipca 2021 co miesiąc biorę zastrzyk Ajovy od tej pory skończyły się bóle wiem że zyje. Polecam wszystkim

    Odpowiedz
  4. Dzień dobry,

    OD dwóch miesięcy pod działaniem leku Ayovi, nie miałam żadnego bólu głowy (wcześniej 1-2 w tygodniu)
    Jedyne co mnie zastanawia, czy nie mam kłopotów z wątrobą, od jakiegoś czasu biorę sylimarol.

    Odpowiedz
    • Witam, czy mogłaby się z Panią skontaktować? Od przyszłego tygodnia mam wstrzyknąć Ajove , chciałabym zasięgnąć porady.

      Odpowiedz
  5. Witam jestem po jednej dawce ijak narazie od kad przyjęłam nie cxuje się dobrze mam bole glowy prawie ze codziennie nie wiem co o tym myśleć cxy chyba chodzilo mino efekt odwrotny a jest jaj jest???

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Ajovy. Podziel się doświadczeniami na forum.