Acargen

Lek AcarGen jest lekiem przeciwcukrzycowym, stosowanym do leczenia cukrzycy typu 2, czyli takiej, która nie wymaga przyjmowania insuliny. Akarbozę zaleca się w leczeniu pacjentów z cukrzycą insulinoniezależną gdy właściwej kontroli glikemii nie udaje się osiągnąć wyłącznie dietą i ćwiczeniami fizycznymi. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Acargen. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Akarboza należy do grupy leków zwanych inhibitorami alfa-glukozydazy. Stosuje się ją w leczeniu dorosłych pacjentów z cukrzycą insulinoniezależną (typu II). Lekarz może przepisać ten preparat, jeśli przestrzeganie diety i zwiększenie wysiłku fizycznego ani stosowanie innych leków przeciwcukrzycowych (metforminy, pochodnych sulfonylomocznik czy insuliny) nie wystarcza do uzyskania pożądanej kontroli glikemii (stężenia glukozy we krwi).

Akarboza działa poprzez spowolnienie trawienia węglowodanów (cukrów złożonych) po każdym posiłku i w ten sposób obniża stężenie cukru we krwi.

Jaki jest skład Acargen, jakie substancje zawiera?

Substancją aktywną jest akarboza. Każda tabletka zawiera 50 mg akarbozy.
Każda tabletka zawiera 100 mg akarbozy.

Inne składniki to: celuloza mikrokrystaliczna (E460), skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna (E551) oraz magnezu stearynian (E572).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Acargen – jak stosować?

Lek AcarGen należy zawsze zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się lekarzem lub farmaceutą.

Tabletki należy połknąć w całości popijając małą szklanką wody tuż przed posiłkiem lub przeżuwać z pierwszą porcją jedzenia. O ile lekarz nie zaleci inaczej standardowa dawka wynosi: Dostępne są również tabletki zawierające 100 mg akarbozy. Pacjent powinien zażywać jedną tabletkę leku AcarGen 50 mg trzy razy dziennie (równoważność 150 mg dziennie). Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo dolegliwości żołądkowych, niektórzy pacjenci mogą rozpocząć kurację od dawki 50 mg przyjmowanej raz lub dwa razy dziennie (równoważność 50 mg do 100 mg dziennie). W razie konieczności lekarz może powoli zwiększać dawkę do 2 tabletek leku AcarGen 50 mg lub 1 tabletki AcarGen 100 mg trzy razy dziennie ( równoważność 300 mg dziennie). Lek AcarGen nadaje się do leczenia długoterminowego.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia akarbozy razem z pokarmami czy napojami zawierającymi dużo węglowodanów może dojść do silnego wzdęcia brzucha i biegunki. W takim przypadku należy powstrzymać się od kolejnych węglowodanowych posiłków przez 4-6 godzin. Należy natychmiast udać się do lekarza lub najbliższego szpitala. Trzeba zabrać ze sobą opakowanie oraz wszystkie niewykorzystane dotąd tabletki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Acargen – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie leczenia preparatami AcarGen 50 mg /AcarGen 100 mg sacharoza (cukier trzcinowy/buraczany) i zawierające go pokarmy mogą wywoływać uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, a nawet biegunkę wywołaną fermentacją węglowodanów w jelicie grubym

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Acargen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Brak danych na temat stosowania akarbozy w ciąży.

Niewielkie ilości akarbozy są wydzielane do mleka karmiących zwierząt. Nie wiadomo, czy lek jest też wydzielany do mleka kobiecego. Dlatego nie wolno zażywać akarbozy w ciąży ani w trakcie karmienia piersią. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy zwrócić się o poradę do lekarza lub farmaceuty.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Acargen

Ulotka Acargen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Acargen przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Acargen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:


Sprawdź cenę i dostępność Acargen w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Acargen

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Acargen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Acargen. Podziel się doświadczeniami na forum.