ABSENOR

SUBSTANCJE CZYNNE:

12345678910
(39 ocen, średnia: 5,87 na 10)
Loading...

OPIS DZIAŁANIA / WSKAZANIA

Jakie są wskazania do stosowania leku ABSENOR oraz jak działa ten lek?

Absenor jest lekiem stosowanym w leczeniu padaczki i manii. Walproinian sodu należy do grupy leków przeciwpadaczkowych i jest stosowany w leczeniu pewnych postaci padaczki, takich jak:
– pewne postaci krótkotrwałych napadów nieświadomości w wyniku zaburzeń czynności mózgu (petit mal),
– nagłe skurcze mięśni (napady miokloniczne),
– rytmiczne napady drgawkowe w połączeniu z napięciem mięśni (grand mal),
– mieszane postacie wyżej wymienionych zaburzeń.

Absenor może być również stosowany w padaczce niereagującej odpowiednio na leczenie innymi lekami przeciwpadaczkowymi, jak:
– padaczka, która przebiega bez drgawek lub napięcia mięśniowego,
– padaczka z objawami, które wpływają na percepcję, jak również z objawami dotyczącymi ruchów zamierzonych.

Absenor jest również stosowany w leczeniu manii.
– Mania jest stanem, gdy pacjent czuje się bardzo podekscytowany, rozradowany, pobudzony, entuzjastyczny lub nadaktywny. Mania występuje w chorobie określanej jako choroba afektywna dwubiegunowa. Absenor może być stosowany w przypadku, gdy nie można zastosować litu. Dokładny mechanizm działania leku Absenor nie jest znany. Może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwpadaczkowymi.

SKŁAD

Jaki jest skład leku ABSENOR? Jaką zawiera substancję czynną oraz substancje pomocnicze?

Substancją czynną leku jest sodu walproinian.

Jedna tabletka zawiera 300 mg lub 500 mg sodu walproinianu.

Inne składniki
rdzenia tabletki to: kopowidon, hypromeloza, krzemionka koloidalna, bezwodna, magnezu stearynian.

Składniki otoczki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, lecytyna sojowa (E 322), guma ksantan.

STOSOWANIE / DAWKOWANIE

Jakie jest zalecane dawkowanie leku ABSENOR? Jak prawdłowo i bezpiecznie stosować ten lek? Jak długo stosować?

Absenor należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się lekarzem lub farmaceutą. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która jest stopniowo zwiększana przez kilka tygodni do optymalnej skutecznej dawki. Zazwyczaj stosowana u dorosłych, młodzieży i dzieci początkowa dawka walproinianu sodu wynosi 10-15 mg/kg masy ciała na dobę.

Optymalna dobowa dawka podtrzymująca jest zwykle podzielona na 1 do 2 dawek przyjmowanych z posiłkiem. Zaleca się stosowanie następujących dobowych dawek walproinianu sodu (tabela ma charakter orientacyjny).

Wiek Masa ciała (kg) Średnia dawka (mg/dobę)
7–11 lat ≈ 20 – 40 600 – 1200
12–17 lat ≈ 40 – 60 1000 – 1500

Dorośli i osoby w podeszłym wieku ≥ 60 1200 – 2100
Nie należy przekraczać maksymalnej dobowej dawki 60 mg walproinianu sodu/kg.

Tabletki należy stosować doustnie, połykać w całości popijając wystarczającą ilością płynu (na przykład szklanką wody) przed lub po posiłku. Tabletek nie należy rozgryzać ani kruszyć. Jeżeli na początku lub w trakcie leczenia wystąpi podrażnienie układu pokarmowego, tabletki należy przyjmować podczas lub po posiłku (ale zawsze w tym samym schemacie). Dzieci o masie ciała mniejszej niż 20 kg U dzieci o masie ciała mniejszej niż 20 kg należy zastosować walproinian sodu w innej postaci farmaceutycznej.

Pacjenci w podeszłym wieku i pacjenci z zaburzeniami czynności nerek U pacjentów w podeszłym wieku lub u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek może być konieczne dostosowanie dawkowania. Czas trwania leczenia Leczenie jest zwykle długotrwałe. Mania Dawkę dobową powinien określić i sprawdzać indywidualnie lekarz prowadzący. Dawka początkowa Zalecana początkowa dawka dobowa wynosi 750 mg. Średnia dawka dobowa Średnia dawka dobowa wynosi zazwyczaj od 1000 mg do 2000 mg.

PRZEDAWKOWANIE

Jak postępować w przypadku przedawkowania leku ABSENOR? Co zrobić, gdy przypadkowo przyjęto większą dawkę leku niż zalecana?

Jeśli pacjent (lub ktokolwiek inny) przypadkowo zażył większą dawkę leku niż zalecana, należy skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do szpitala. Najczęstsze objawy niewielkiego przedawkowania to: senność, nudności, wymioty, zawroty głowy i tachykardia (szybkie bicie serca). Objawami znacznego przedawkowania mogą być: śpiączka, zahamowanie czynności oddechowej, małopłytkowość (niedobór płytek krwi), leukopenia (niedobór białych krwinek), niskie ciśnienie krwi, napady padaczkowe, hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi), podwyższone ciśnienie mózgowe, zaburzenia elektrolitowe, osłabienie mięśni i działania niepożądane dotyczące serca i krążenia krwi

STOSOWANIE Z JEDZENIEM I PICIEM (W TYM Z ALKOHOLEM)

Czy można jeść i pić stosując ten lek? Czy można pić alkohol? Zastosowanie leku ABSENOR przy jednoczesnym spożywaniu pokarmów i napojów?

Podczas stosowania jakiegokolwiek leku, nie należy spożywać alkoholu.

Nie należy spożywać alkoholu razem z tym lekiem. Jeżeli na początku lub w trakcie leczenia wystąpi podrażnienie układu pokarmowego, tabletki należy przyjmować podczas lub po posiłku.

CIĄŻA I KARMIENIE PIERSIĄ

Czy kobieta będąca w ciąży lub karmiąca piersią może zażywać lek ABSENOR? Jakie środki ostrożności należy zachować?

Produktu nie należy stosować w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym, jeśli nie został zalecony przez lekarza. Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas leczenia.

Stosowanie tego leku podczas ciąży może być szkodliwe dla płodu. Jednak nie należy nagle przerywać stosowania tego leku, ponieważ może to spowodować napady padaczkowe u pacjentki lub fazę maniakalną, co może być szkodliwe zarówno dla pacjentki, jak i dla płodu. Pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem, jeśli jest w ciąży, zaszła w ciążę lub planuje zajść w ciążę. Należy poradzić się lekarza, czy można karmić piersią. Ten lek jest wydzielany do mleka kobiet karmiących piersią, ale nie jest możliwe by zaszkodziło to dziecku karmionemu piersią.

DOKUMENTACJA LEKU ABSENOR – DOKUMENTY W FORMACIE PDF LUB DOC

Udostępniliśmy możliwość ściągnięcia pełnej dokumentacji leku: ulotki dla pacjenta oraz charakterystyki produktu leczniczego (dla faramceutów, lekarzy i personelu medycznego).

POBIERZ ULOTKĘ

ULOTKA LEKU ABSENOR - Oprócz informacji, które udostępniśmy w powyższym opisie, ulotka leku zawiera dodatkowo szczegółowe informacje m.in. skutki uboczne stosowania leku, interakcje z innymi lekami, przeciwwskazania do stosowania leku.


POBIERZ CHARAKTERYSTYKĘ

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO (CHPL) - Zawiera profesjonalne informacje przeznaczone wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Dane zawarte w tym dokumencie są uszczegółowione w stosunku do ulotki leku. Dodatkowo zawiera informacje o właściwościach farmakologicznych leku, danych farmaceutycznych, postaci farmaceutycznej, danych klinicznych.
ZAREZERWUJ ABSENOR W NAJBLIŻSZEJ APTECE

Rezerwacja leku w najbliższej aptece w Twojej okolicy, za pośrednictwem serwisu ktomalek.pl. Możliwość rezerwacji leku zarówno na receptę, jak i bez recepty. Jeżeli apteka udostępnia informacje, istnieje możliwość weryfikacji ceny leku. Sprawdź gdzie kupić ten lek. Kupuj wygodnie i najtaniej. Podczas rezerwacji nie są pobierane żadne opłaty – za wybrane produkty zapłacisz w aptece. Sprawdź także, czy lek ABSENOR jest refundowany oraz czy wymagana jest recepta.

OPINIE O LEKU ABSENOR

Poznaj opinie innych pacjentów stosujących lek lub podziel się własnymi spostrzeżeniami

10 KOMENTARZE

  1. Mam pytanie,może ktoś mi pomoże.Mój mąż zaczął brać ten lek, wszystko jest dobrze poza jednym.Podczas uprawnienia seksu nie może dojść,a jeśli chce zrobić to na siłę to czuję duże ciśnienie w głowie.Proszę o opinię może ktoś też tak miał.Może to tylko efekt uboczny.Krótko bierze ten lek,mam nadzieję że się to unormuje.Proszę o pomoc.

  2. Stosuję ten lek od około 1,5 miesiąca (35lat bez nałogów) przestałem zajadać stres i reagować impulsywnie czy nerwowo gwałtownie…zmieniłem jedzenie ogólnie ten lek mi służy jak na razie jest ok…. myślę że jak człowiek pozostaje sam sobie z problemem i codziennie bije głową w ścianę prędzej czy później to gdzieś się ujawni…mam nadzieję że moja opinia się komuś przydała

    • Mam 2 x 500 mg Absenoru (1 rano druga wieczorem). Naprawdę dobry lek. Szczególnie dla uzależnionych od wszelkiego świństwa. Polecam.

FORUM O LEKACH - PODZIEL SIĘ OPINIĄ. TO BARDZO PROSTE!! :)

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here