Abacavir/Lamivudine STADA

Lek Abacavir/Lamivudine STADA jest stosowany u dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała co najmniej 25 kg w leczeniu zakażeń wirusem ludzkiego upośledzenia odporności (HIV).

Lek zawiera dwie substancje czynne stosowane w leczeniu zakażenia HIV: abakawir i lamiwudynę. Należą one do grupy leków przeciwretrowirusowych, nazywanych nukleozydowymi inhibitorami odwrotnej transkryptazy (NRTI).

Lek nie powoduje całkowitego wyleczenia z zakażenia HIV; ale zmniejsza ilość tych wirusów w organizmie pacjenta oraz utrzymuje ją na niskim poziomie. Zwiększa on również liczbę komórek CD4 we krwi. Komórki CD4 to rodzaj białych krwinek, których istotną rolą jest wspomaganie organizmu w zwalczaniu zakażeń.

Nie wszyscy pacjenci reagują na leczenie lekiem w ten sam sposób. Skuteczność leczenia będzie monitorowana przez lekarza prowadzącego.

Jaki jest skład Abacavir/Lamivudine STADA, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi w każdej tabletce powlekanej leku są 600 mg abakawiru i 300 mg lamiwudyny.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna PH 102 (E460), celuloza mikrokrystaliczna PH 200 (E460), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), powidon K 90 (E 1201), magnezu stearynian (E470b), hypromeloza cP 5 (E464), makrogol 400 (E1521), tytanu dwutlenek (E171) i żółcień pomarańczowa (E110), lak.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: ,

Dawkowanie preparatu Abacavir/Lamivudine STADA – jak stosować?

Zalecana dawka leku u dorosłych, młodzieży i dzieci o masie ciała 25 kg lub większej to jedna tabletka raz na dobę.

Należy utrzymywać stały kontakt z lekarzem prowadzącym

Lek pomaga kontrolować chorobę. Należy przyjmować go codziennie, aby zapobiec postępowi choroby. U pacjenta mogą nadal rozwijać się inne zakażenia i choroby związane z zakażeniem HIV.

Należy utrzymywać stały kontakt z lekarzem prowadzącym i nie przerywać stosowania leku bez zalecenia lekarza.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypadkowo przyjął zbyt dużą dawkę leku, należy poinformować o tym lekarza prowadzącego lub farmaceutę bądź skontaktować się z najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym, aby uzyskać poradę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Abacavir/Lamivudine STADA – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą.

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Abacavir/Lamivudine STADA w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie zaleca się stosowania leku Abacavir/Lamivudine STADA w czasie ciąży. Lek Abacavir/Lamivudine STADA i podobne leki mogą powodować działania niepożądane u nienarodzonego dziecka. Jeśli pacjentka zaszła w ciążę podczas stosowania leku Abacavir/Lamivudine STADA, lekarz może zlecić dodatkowe badania płodu (w tym badania krwi), aby upewnić się, że jego rozwój jest prawidłowy.

Jeśli pacjentka jest w ciąży, zajdzie w ciążę lub gdy planuje mieć dziecko:
Powinna niezwłocznie omówić z lekarzem zagrożenia i korzyści wynikające ze stosowania leku Abacavir/Lamivudine STADA lub innych leków stosowanych w leczeniu zakażenia HIV podczas ciąży.

Karmienie piersią
Kobiety zakażone HIV nie mogą karmić piersią, ponieważ zakażenie może zostać przeniesione na dziecko przez mleko matki. Niewielka ilość składników leku może również przeniknąć do mleka matki.

Jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią: Powinna niezwłocznie omówić to z lekarzem.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Abacavir/Lamivudine STADA

STADA Arzneimittel AG

Ulotka Abacavir/Lamivudine STADA – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Abacavir/Lamivudine STADA przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Abacavir/Lamivudine STADA m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Abacavir/Lamivudine STADA w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Abacavir/Lamivudine STADA

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Abacavir/Lamivudine STADA? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Abacavir/Lamivudine STADA. Podziel się doświadczeniami na forum.