Uciążliwy ból gardła może pozbawić nas radości życia i energii do działania, warto zatem w porę podjąć z nim walkę. W jaki sposób? Jedni postanowią wykorzystać w tej walce tabletki na ból gardła, inni postawią na zioła. Jakie rośliny lecznicze mogą się okazać cennym wsparciem dla tych, którzy stawiają na naturalne metody leczenia?
Szałwia – pogromca wirusów i bakterii
W walce z wirusami i bakteriami, które tak często atakują nasze drogi oddechowe, rewelacyjnie radzi sobie szałwia. Ta aromatyczna roślina lecznicza zaskakuje swymi przeciwzapalnymi właściwościami, jest jednocześnie lekiem, który w naturalny sposób odkaża nasze drogi oddechowe. Sporządzony z niej napar pozwala nam szybciej uporać się z bólem gardła oraz z infekcjami górnych dróg oddechowych, dzięki czemu szybciej możemy uporać się z przeziębieniem i grypą oraz towarzyszącymi tym chorobom dolegliwościami.
Sprawdź ulotki i opinie pacjentów o przykładowych lekach stosowanych w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych: na ból gardła (Octeangin, Strepsils Intensive, Benevox Control smak cytrynowy, Inovox Express), na grypę (Ebilfumin, Tamivil, Segosana), aerozole na katar (Xylometazolin Teva, Nasic, Otrivin Katar i Zatoki, Envil katar, Orinox HA), suchy kaszel (Acodin, Levopront, Levosol, Solvetusan, Sirupus Pini compositus), mokry kaszel (Mucofortin, ACC Optima, Soledum forte), na zatoki (IBUM Zatoki, Ibum Zatoki Max, Gripex Hot Zatoki), oraz inne leki stosowane w łagodzeniu objawów przeziębienia (Gripex Max, FluControl HOT, Polopiryna S, Gripex Control).
Tymianek – w walce z infekcją
Tymianek to jedna z tych roślin leczniczych, które wyróżniają się swymi przeciwzapalnymi właściwościami. Tymianek nie tylko zwalcza wirusy i bakterie, ale też skutecznie odkaża. Dzięki niemu można skutecznie zahamować rozwój drobnoustrojów w jamie ustnej i pokonać ból gardła. Płukanka z tymianku świetnie sprawdza się jako środek łagodzący ból, z kolei ogólną poprawę samopoczucie może nam przynieść nacieranie szyi balsamem z tymianku.
Rzepik – odkryj niezwykłą moc tego zioła!
Takie zioła, jak szałwia, rumianek, podbiał czy tymianek, są już doskonale znane tym, którzy w naturalny sposób leczą infekcje górnych dróg oddechowych. Warto jednak pamiętać, że i nieco mniej znany rzepik może się w walce z bólem gardła wykazać ogromną skutecznością. Ta roślina lecznicza może zaskoczyć nas swymi przeciwzapalnymi właściwościami, choć nie tylko to czyni zen cenne wsparcie w walce z bólem gardła. Napar z rzepiku pozwala nam uporać się z bakteriami, a jednocześnie – wzmacnia śluzówkę.
Pożyteczne zioła i rośliny lecznicze, które tak wielką skutecznością wykazują się w walce z infekcjami gardła, można dziś stosować już nie tylko w formie naparów i płukanek. Dziś z ich właściwości coraz chętniej korzystają farmaceuci, czego efektem są coraz bardziej popularne tabletki na ból gardła, w których głównymi składnikami są wyciągi z ziół. Takie leki mogą zachwycać i naturalnym smakiem, i skutecznością, nic więc dziwnego, że już teraz mogą się one pochwalić licznym gronem sympatyków.
Naszych publikacji nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję indywidualnie w porozumieniu z pacjentem.
Zobacz także wykaz leków stosowanych w infekcjach górnych dróg oddechowych. Znajdziesz tu między innymi aerozole na katar, pastylki na ból gardła, preparaty przeciwgorączkowe, czy tabletki na zatoki. Jeśli męczy Cię kaszel, polecamy zapoznać się z listą leków na mokry kaszel, oraz leków na suchy kaszel.
Niezmiennie zachęcamy do sczepienia się: szczepionki przeciw grypie, szczepionki przeciw koronawirusowi COVID-19.