Soledum junior

Ostatnia aktualizacja:

Podmiot odpowiedzialnyM.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.
Kod ATCR05CA13
ProceduraNAR
SubstancjaCyneol

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Soledum junior?

Soledum junior to preparat zawierający jako substancję czynną 1,8-cyneol, który wykazuje działanie przeciwzapalne w drogach oddechowych. Lek wspomaga oczyszczanie zatok i oskrzeli z nadmiaru wydzieliny, co ułatwia odkrztuszanie i łagodzi kaszel. Jest stosowany jako środek wykrztuśny w kaszlu produktywnym (mokrym), a także w leczeniu wspomagającym ostrego, nieropnego zapalenia zatok oraz innych zapalnych chorób dróg oddechowych.

Substancja czynna preparatu działa bezpośrednio na błony śluzowe dróg oddechowych, wspierając naturalne mechanizmy oczyszczania i przynosząc ulgę w dolegliwościach związanych z nadmiernym gromadzeniem się wydzieliny. Lek jest przeznaczony dla dzieci powyżej 6 roku życia, młodzieży i dorosłych. Należy pamiętać, że w przypadku utrzymywania się objawów dłużej niż tydzień lub wystąpienia dodatkowych niepokojących symptomów, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jaki jest skład Soledum junior, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest 1,8-cyneol (Cineolum). Jedna kapsułka dojelitowa, miękka zawiera 100 mg 1,8-cyneolu.

W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze:

  • triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha
  • składniki kapsułki żelatynowej: żelatyna, sorbitol ciekły niekrystalizujący (E 420), glicerol 85%, woda oczyszczona
  • składniki otoczki dojelitowej: zawiesina Surelease – Nutrateric (etyloceluloza, triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, kwas oleinowy, amonowy wodorotlenek stężony, woda oczyszczona), NS Enteric – Nutrateric (sodu alginian, kwas stearynowy), wosk Candelilla

Dawkowanie preparatu Soledum junior – jak stosować ten lek?

Dawkowanie leku należy dostosować do wieku pacjenta:

  • Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 1 kapsułka 3 razy na dobę (całkowita dawka dobowa: 300 mg 1,8-cyneolu)
  • Młodzież powyżej 12 lat i dorośli: 2 kapsułki 3 razy na dobę (całkowita dawka dobowa: 400-600 mg 1,8-cyneolu)

W przypadku kontynuacji terapii lub leczenia długotrwałego u młodzieży i dorosłych zazwyczaj wystarczająca jest dawka 2 kapsułki 2 razy na dobę. Czas trwania leczenia powinien być dostosowany do charakteru, nasilenia i przebiegu choroby.

Sposób przyjmowania: Kapsułki należy połykać w całości (nie rozgryzać), popijając odpowiednią ilością wody o temperaturze pokojowej (najlepiej szklanka wody 200 ml), około pół godziny przed posiłkiem. Osoby z wrażliwym układem pokarmowym powinny przyjmować lek w trakcie posiłków.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości leku mogą wystąpić następujące objawy:

  • zaburzenia centralnego układu nerwowego
  • zaburzenia świadomości
  • zmęczenie
  • osłabienie kończyn
  • zwężenie źrenic
  • w ciężkich przypadkach może wystąpić śpiączka i zaburzenia oddychania

W przypadku podejrzenia przedawkowania należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania w zależności od nasilenia objawów.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Soledum junior – czy mogę spożywać alkohol?

Nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących spożywania pokarmów i napojów podczas stosowania leku. Zaleca się przyjmowanie kapsułek około pół godziny przed posiłkiem, popijając szklanką wody. W przypadku wrażliwego żołądka można przyjmować lek w trakcie posiłku. W ulotce nie ma bezpośrednich przeciwwskazań dotyczących spożywania alkoholu, jednak jak w przypadku wszystkich leków, zaleca się zachowanie umiaru i ostrożności.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Soledum junior w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku w okresie ciąży wymaga szczególnej ostrożności:

  • Ciąża: Brak jest szczegółowych danych dotyczących stosowania leku w czasie ciąży. Lek można stosować jedynie po konsultacji z lekarzem. W badaniach na zwierzętach wykazano, że substancja czynna przenika przez barierę łożyska, jednak nie stwierdzono negatywnego wpływu na płód.
  • Karmienie piersią: 1,8-cyneol przenika do mleka matki, jednak dotychczas nie zgłaszano żadnych niepokojących objawów u karmionych piersią niemowląt. Lek może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Skutki uboczne Soledum junior, jakie są działania niepożądane?

Podczas stosowania leku mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • Niezbyt często (występują u nie więcej niż 1 na 100 osób):
    • zaburzenia żołądkowo-jelitowe
    • nudności
    • biegunka
  • Rzadko (występują u nie więcej niż 1 na 1000 osób):
    • reakcje nadwrażliwości (np. obrzęk twarzy, świąd, zaburzenia oddychania, kaszel)
    • trudności w połykaniu

W przypadku wystąpienia objawów reakcji nadwrażliwości należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Zgłaszanie działań niepożądanych / skutków ubocznych

Jeśli w trakcie stosowania pojawią się jakiekolwiek skutki uboczne leku, w tym te niewymienione w ulotce, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301, Faks: +48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Działania niepożądane można alternatywnie zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu M.C.M. Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Interakcje leku Soledum junior z innymi lekami

W badaniach na zwierzętach wykazano, że 1,8-cyneol może wpływać na metabolizm enzymów wątrobowych. Teoretycznie istnieje możliwość, że duże dawki substancji czynnej mogą osłabiać lub skracać działanie innych leków, jednak dotychczas nie potwierdzono takiego działania u ludzi. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych obecnie lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Ulotka Soledum junior – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Soledum junior - 100 mg, Kapsułki dojelitowe miękkie (Cineolum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Soledum junior - 100 mg, Kapsułki dojelitowe miękkie (Cineolum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Brak jeszcze komentarzy pacjentów o tym leku. Podziel się swoimi spostrzeżeniami! :)

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

Dodaj komentarz