Konsultacja merytoryczna:

10% Dekstran 40 000 Baxter

Lek 10% Dekstran 40 000 Baxter jest jałowym, pozbawionym ciał gorączkotwórczych roztworem dekstranu w 0,9% roztworze chlorku sodu. Dekstran jest polisacharydem zbudowanym z jednostek glukozy, wytwarzanym przez bakterie Leuconostoc mesenteroides hodowane na pożywce zawierającej sacharozę.

Dekstran o masie cząsteczkowej 40 000 otrzymuje się przez częściową hydrolizę kwaśną i frakcjonowanie.

– Lek 10% Dekstran 40 000 Baxter powoduje zwykle wzrost objętości krwi, ciśnienia tętniczego, tętna, przepływu przez naczynia włosowate, centralnego ciśnienia żylnego. Powyższe oddziaływania na układ krążenia wywołują z kolei zwiększone wydalanie moczu, zwolnienie akcji serca, zmniejszenie obwodowego oporu naczyń włosowatych i zmniejszenie agregacji erytrocytów w wyniku oddziaływania na ich ujemny ładunek elektryczny. Koloidalne właściwości Dekstranu 40 000 powodują zmniejszenie lepkości krwi (1 g dekstranu zatrzymuje 20-25 g wody).
– Lek 10% Dekstran 40 000 Baxter podany dożylnie w 70% wydalany jest z moczem, w ciągu 24 godzin. Pozostała ilość zostaje w organizmie zmetabolizowana, głównie w wątrobie, do dwutlenku węgla i wody.

Lek 10% Dekstran 40 000 Baxter jest stosowany (gdy krew pełna lub preparaty krwiopochodne nie są dostępne) do wczesnego uzupełniania płynów lub do zwiększania objętości osocza w leczeniu wspomagającym niektórych rodzajów wstrząsu lub zagrażającego wstrząsu, wynikającego z oparzeń, zabiegów operacyjnych, infekcji, krwotoku lub urazu, kiedy istnieje deficyt krwi krążącej, w celu przywrócenia objętości osocza i jego ciśnienia koloidoosmotycznego.

Może być stosowany w leczeniu zatorowości, zapaleniu trzustki, zapaleniu otrzewnej, niedokrwieniu mózgu i angiografii, w zapobieganiu zakrzepicy żylnej i zatorom tętnicy płucnej oraz w zabiegach chirurgicznych związanych z wysokim ryzykiem wystąpienia zakrzepu z zatorami.

Lek 10% Dekstran 40 000 Baxter jest także używany jako płyn lub jako dodatek do płynu początkowego w oksygenatorach podczas krążenia pozaustrojowego. Lek 10% Dekstran 40 000 Baxter ma, w porównaniu do krwi, następujące zalety: w mniejszym stopniu uszkadza erytrocyty i płytki krwi i utrzymuje ich elektroujemność.

Jaki jest skład 10% Dekstran 40 000 Baxter, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną znajdującą się w 1000 ml roztworu jest:
Dekstran 100 g (średnia masa cząsteczkowa około 40 000)

Pozostałe składniki to:
Sodu chlorek 9 g
Woda do wstrzykiwań do 1000 ml

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu 10% Dekstran 40 000 Baxter – jak stosować ten lek?

Lek 10% Dekstran 40 000 Baxter jest podany przez lekarza lub pielęgniarkę. Lekarz zadecyduje jaką ilość płynu zastosować i kiedy go podać. Zależy to od wieku, masy ciała pacjenta, stanu ogólnego oraz powodu leczenia. Ilość podanego leku może również zależeć od innego leczenia, które otrzymuje pacjent.

Lek 10% Dekstran 40 000 Baxter jest roztworem i jest podawany w postaci infuzji podłączonej do ramienia.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Lekarz zadecyduje, czy i jakie środki powinny zostać podjęte. Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku może powodować senność u dorosłych; u dzieci początkowo może wystąpić pobudzenie i niepokój, zwłaszcza ruchowy, a następnie senność.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania 10% Dekstran 40 000 Baxter – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować 10% Dekstran 40 000 Baxter w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka 10% Dekstran 40 000 Baxter – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

10% Dekstran 40 000 Baxter (Dekstran) 100 mg/ml, roztwór do infuzji

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 393.20 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat 10% Dekstran 40 000 Baxter m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

10% Dekstran 40 000 Baxter (Dekstran) 100 mg/ml, roztwór do infuzji

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 8 razy

Rozmiar plku 389.27 KB

Cena - ile kosztuje 10% Dekstran 40 000 Baxter?

Cena 10% Dekstran 40 000 Baxter i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę 10% Dekstran 40 000 Baxter.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz 10% Dekstran 40 000 Baxter? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Naturell Immuno Hot (Opakowanie: 10 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

4.98 

Zastosowanie Prenalen (Opakowanie: 14 )Suplement diety Prenalen (Opakowanie: 14 ) to wysokiej jakości proszek do rozpuszczania w wodzie o smaku malinowym przeznaczony do spożywania przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Suplement dostarcza cenne minerały i witaminy do organizmu.
Preparat przeznaczony jest przede wszystkim dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, które borykają się z ryzykiem występowania niedoborów witamin i minerałów…

13.99 

Zastosowanie STEPER Aerozol d/stóp (Opakowanie: 80 ml)STEPER Aerozol d/stóp (Opakowanie: 80 ml) to płyn w postaci aerozolu do stosowania na stopy i paznokcie, który ma działanie przeciwgrzybiczne. Zmniejsza ryzyko infekcji oraz ma właściwości pielęgnacyjne na skórę oraz płytki paznokci. Łagodzi nieprzyjemne dolegliwości skórne.Efekt działania STEPER Aerozol d/stóp (Opakowanie: 80 ml)STEPER Aerozol d/…

24.34 

Zastosowanie Olimp Chela Mag B6 kapsułki (Opakowanie: 60 )Olimp Chela Mag B6 kapsułki (Opakowanie: 60 ) to suplement diety zawierający łatwo przyswajalny magnez i witaminę B6, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz mięśniowego.

Chelat magnezu Olimp zmniejsza ryzyko niedoboru, dzięki czemu poprawia samopoczucie i funkcje poznawcze.
Efekt działania Olimp Chela Mag B6 kapsułki (Opakowanie: 60 )Witamina B6, zawarta w preparacie Olimp Chela Mag…

36.53 

Zastosowanie Vichy zestaw kosmetyków Anti-aging (Opakowanie: 1 op.)Vichy zestaw kosmetyków Anti-aging (Opakowanie: 1 op.) to zestaw kosmetyków przeciwzmarszczkowych, zawierający krem Vichy Liftactiv Collagen Specialist oraz ampułki Vichy Liftactiv Specialist Peptide-C.

Formuła ampułek zawiera 3 składniki o działaniu przeciwstarzeniowym: biopeptydy, 10% czystej witaminy C, a także wysoce skoncentrowany kwas hialuronowy. Dzięki fiolce z bursztynowego szkła, produkt jest chroniony przed światłem dziennym…

256.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief